МРТ, КТ, УЗД та рентгенографія: в чому різниця?

Всі люди протягом свого життя проходять багато різноманітних діагностичних тестів. Однак, більшість людей не розуміють, в чому ж полягає різниця між такими дослідженнями, як МРТ, КТ, УЗД і рентгенографія.

Ø     Мабуть, почнемо з того, з чим стикався практично кожен - з рентгенографії. Рентгенологічне дослідження дозволяє визначити анатомічні параметри (форму, розмір, будова) досліджуваної частини тіла, а також виявити структурні порушення. Найбільшим ризиком дослідження раніше було те, що під час нього пацієнт отримував дозу опромінення, однак в сучасних апаратах доза опромінення мінімальна. Саме тому рентгенографія так популярна зараз. Її застосовують для дослідження захворювань шлунково-кишкового тракту, діагностики травм, забитих місць, переломів, патологій легень, нирок, серця і судин, широке застосування рентгенографія отримала в стоматології.

Принцип роботи в цьому випадку полягає в тому, що електромагнітні промені високої частоти, або рентгенівські промені, проходять через різні структури тіла і по-різному в них затримуються. Найбільше промені затримуються в тих тканинах, де високий вміст хімічних елементів з великим атомним числом. Атомне число кальцію, якого так багато в наших кістках, дорівнює 20, тому на знімку ми так добре розрізняємо кістки.

Ø     Принцип ультразвукового дослідження, або УЗД, грунтується на нерівномірності поширення ультразвукових хвиль. Дані звукові хвилі мають дуже високою частотою коливань, настільки високою, що наше вухо їх не сприймає.

УЗД широко використовується для дослідження м'яких тканин, щільних пухлин і визначення кістозних включень, крім того, саме за допомогою УЗД моніторується стан плода під час вагітності. УЗД також застосовують при взятті біопсії для контролю. На відміну від рентгенівського апарату, апарат УЗД не несе в собі ніякої небезпеки для вагітних жінок. Однак для УЗД залишаються недоступними містять повітря органи (кишечник, шлунок, легені), а також кісткова тканина.

Ø     Ось ми і підібралися до «складних» досліджень: МРТ і КТ. Комп'ютерна томографія по суті - осучаснена рентгенографія. В основі її так само лежить опромінення тіла рентгенівськими променями, які по-різному послаблюються різними тканинами. Однак за рахунок того, що КТ – це отримання пошарових зображень, в результаті ми отримуємо не одне зображення, як у випадку зі звичайною рентгенографією, а цілу їх сукупність, яку ми можемо об'єднати за допомогою комп'ютера в об'ємну проекцію. У цьому полягає величезна перевага КТ перед рентгенографією. Сучасні апарати, безумовно, більш безпечні та ефективні, ніж найперші, однак проходження КТ вагітними жінками не рекомендується. Проходження КТ дозволено тільки в крайніх випадках, коли такі ризики виправдані. Крім того, КТ дозволена тим пацієнтам, в організмі яких знаходяться металеві предмети, наприклад, металеві штифти.

Ø     Магнітно-резонансна томографія заснована на іншому принципі. Вся справа в тому, що в нашому організмі знаходиться дуже багато атомів водню. Сам томограф являє собою величезний магніт. Після того, як томограф включають, ядра атомів потрапляють в його магнітне поле, в результаті спостерігається явище ядерного магнітного резонансу.

Даний метод дослідження абсолютно нешкідливий і безпечний для здоров'я людини. МРТ можна проходити необмежену кількість разів. Крім того, вона не протипоказана вагітним жінкам і безпечна для дітей. За допомогою МРТ можна візуалізувати органи, м'які тканини, діагностувати різницю між нормальними і аномальними тканинами.

Що ж тоді краще використовувати? Однозначну відповідь можна отримати лише для кожного конкретного випадку. Так, КТ більш інформативна в разі патології органів грудної клітки, кісток черепа, травм мозку, різних захворюваннях хребта і судин. МРТ ж більш інформативна в разі необхідності дослідження ураження тканин, дослідження пухлин. Рентгенографія - це найпростіший метод діагностики, який, по суті, є відображенням загального стану області тіла. УЗД відображає зміни структури внутрішніх органів.